اخبار سککوک

مختاریان: تامین مالی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط می‌تواند به رشد اقتصاد کمک کند

حمیدرضا مختاریان، مدیرعامل شرکت داده ورزی سداد در کنفرانس فین‌تک ایران، سخنرانی خود را با عنوان کسب‌وکارهای مالی ایران چگونه می‌توانند به توسعه اقتصاد ایران کمک کنند ارائه داد.

به گفته مختاریان، زمانیکه درباره فین‌تک صحبت می‌کنیم باید درباره نظام مالی نیز بگوییم.

با توجه به صحبت‌های او می‌توان گفت که فین‌تک از زمانی‌که تلگراف اختراع شد و برای عملیات بانکی مورد استفاده قرار گرفت، به وجود آمد و یکی از دلایلی که فین‌تک در ۱۰ سال اخیر بسیار پیشرفت کرده، در مقابله قرار گرفتن آن با صنعت بانکی است.

مدیرعامل شرکت داده‌ورزی سداد درباره سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در GDP نیز صحبت کرد و گفت: در سال ۱۳۹۵ بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ایران حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۲.۶ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است. در پایان برنامه ششم توسعه کشور مقرر شده که این میزان به بیش از ۵ درصد و حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

او سپس درباره سهم تجارت الکترونیکی در GDP نیز گفت: طبق آمارهای سال ۱۳۹۴، در ایران ۱۴ میلیون خریدار آنلاین و ۱۷ هزار فروشگاه اینترنتی وجود دارد که نتیجه آن مبادله ۴.۲ درصد GDP و ۱۱ درصد خرده فروشی به‌صورت الکترونیکی است.

به گفته مختاریان، تاثیر تجارت الکترونیکی بر اشتغال، منفی اما از نظر آماری غیرمعنادار است و با توجه به اثر مثبت تجارت الکترونیکی بر تولید سرانه و بی تاثیری آن بر نرخ بیکاری چنین برداشت می‌شود که تجارت الکترونیکی بهبود بهره‌وری نیروی کار را در پی داشته است.

مختاریان درباره رفع شکاف تامین مالی و کاهش هزینه مالی بنگاه‌ها نیز صحبت کرد: با اینکه شرکت‌های کوچک و متوسط بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی و حدود دو سوم از اشتغال را در اختیار دارند، اما هنوز با مشکل تامین مالی مناسب مواجه هستند.

به گفته او، شرکت‌های بزرگ و کلان مشکلی در تامین مالی ندارند و این نقطه‌ای است که برای کشور مشکل ایجاد نمی‌کند. یکی از موضوعاتی که می‌تواند تاثیری در اقتصاد کشور داشته باشد، تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط است چرا که این شرکت‌ها ۵۰ درصد GDP را در دنیا تشکیل می‌دهند.

مدیرعامل شرکت داده‌ورزی سداد به لندتک‌ها و کرادفاندینگ به‌عنوان ابزارهایی اشاره کرد که می‌توانند در تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط کمک کنند. درواقع فین‌تک‌ها، راهکار جایگزین برای حمایت مالی مناسب کسب‌وکارهای کوچک و متوسط هستند.

او سپس به سککوک نیز اشاره کرد و گفت: یکی از سامانه‌هایی که بانک ملی آن را انجام داد، سامانه سککوک است که وظیفه آن تامین مالی زنجیره تامین است. همچنین ملی بازار نیز نوعی کارت اعتباری است که هدفش این است که بخش تقاضای اقتصاد را تحریک کند.

مختاریان همچنین با اشاره به بخشی از مقاله سجاد ابراهیمی گفت که براساس نتایج حاصل از برآورد برای کل کشورها ساختار مالی به طور کلی بر رشد اقتصادی اثر معنی‌داری ندارد. اما با برآورد جداگانه برای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، نتایج نشان می‌دهد که ساختار مالی بر رشد کشورهای توسعه یافته اثر معنی‌داری ندارد و فقط بر رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه و نوظهور اثر معنی‌داری می‌گذارد.

با توجه به صحبت‌های مختاریان، هر چقدر ساختار نظام مالی و تامین مالی رشد کند، GDP نیز رشد خواهد کرد. با این حال مطالعات نشان می‌دهد که این موضوع تا یک حدی به رشد GDP کمک می‌کند و از جایی به بعد خودش وارد رقابت با بخش اصلی اقتصاد می‌شود.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن