اخبار سککوک

لزوم تسریع بانک مرکزی و شبکه بانکی در بهره‌برداری از پلتفرم‌های جدید تأمین مالی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر لزوم تسریع بانک مرکزی و شبکه بانکی در بهره‌برداری از پلتفرم‌های جدید تأمین مالی مانند سککوک تاکید کرد.

محمدرضا منصوری با اشاره به ضرورت ارائه تسهیلات به تولید و ایجاد شرایط مناسب برای تأمین مالی صنایع در کشور گفت: آمارها نشان می‌دهد که اقتصاد کشور با مشکلاتی روبروست و همین مساله باعث شده در زمینه تولید و سرمایه‌گذاری، چالش‌ها و مشکلات جدی ایجاد شود که برای رفع آن‌ها نظام اقتصادی باید اصلاحاتی داشته باشد و در زمینه تأمین مالی اقداماتی استراتژیک انجام شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک مرکزی و شبکه بانکی باید نسبت به ارائه تسهیلات با سود بانکی پایین به صنایع برنامه‌ریزی کنند، افزود: صنایع برای رفع نیازهای مالی نیاز به دریافت تسهیلات و منابع مالی دارند و در همین راستا نیز باید شرایط برای دریافت وام و تأمین مالی صنایع بزرگ، متوسط و کوچک تسهیل شود که راهکار آن زیرساخت‌های جدید تأمین مالی و تسهیلات ارزان‌قیمت است.

ضربه به سیستم بانکی و ارزش پول ملی

او ادامه داد: سود بانکی بالا بزرگ‌ترین آسیب را به تولید و اقتصاد کشور می‌زند اما از سویی تسهیلات و منابع مالی مورد نیاز برای واحدهای تولیدی باید به نحوی تأمین شود که باعث ایجاد بار مالی برای کشور نشود، چرا که این مساله به سیستم بانکی و ارزش پول ملی ضربه وارد خواهد کرد.

منصوری در خصوص پلتفرم‌های جدید تأمین مالی از جمله سککوک گفت: سامانه‌های تأمین مالی جدید که از سوی سیستم بانکی کشور در حال پیگیری است و بانک مرکزی نیز با توجه به تاکید وزارت صمت بر روی آن، در حال پیگیری است می‌تواند زنجیره تأمین را در صنایع مدیریت کند و در صورتی که بر بستر الکترونیک باشد می‌تواند شفافیت را ایجاد کند این در حالی است که در حوزه تسهیلات مشکلات متعدی وجود دارد و با رانت، فساد و عدم شفافیت درگیر هستیم.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خاطرنشان کرد: بانک مرکزی و شبکه بانکی باید هرچه سریع‌تر با ایجاد زیرساخت پلتفرم‌های تأمین مالی نسبت به حمایت از واحدهای تولیدی اقدام کنند تا تولید در سال رونق تولید احیا شده و رشد پیدا کند که نتیجه آن بهبود وضعیت اشتغال، رفاه و صادرات و در نتیجه ورود ارز بیشتر به کشور است؛ از سویی دیگر اعتقاد دارم این سامانه‌ها در صورتی که در مسیر صحیح هدایت شود می‌تواند شتاب رشد نقدینگی را نیز کاهش دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن