اخبار سککوک

صندوق ضمانت و سککوک، برات الکترونیک را تضمین می‌کنند

نخستین ضمانتنامه از سوی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک برای یک واحد تولیدی مازندران در شهرک صنعتی در این استان به مبلغ ٦٢میلیون تومان در سامانه ملی سککوک صادر شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صادق نجفی معاون وزیر و رییس سازمان صنایع کوچک در مراسم رونمایی از صدور نخستین ضمانتنامه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک برای سامانه سککوک در قالب برات الکترونیک، گفت: در پلتفرم سککوک، پولی رد و بدل نمی شود، در واقع هر واحدی که می خواهد قطعه ای را تولید کند و یا از جایی بگیرد و یا تاجری بخواهد داد و ستد کند، در این پلتفرم، عملی است. در واقع این دو سامانه ملی سککوک و صندوق در کنار همدیگر قرار می گیرند و با اسناد اعتباری مانند برات الکترونیک، همدیگر را تضمین می کنند.

نجفی در ادامه تاکید کرد: در چنین فرآیند تضمینی، کارِ تامین منابع مالی به جای بانک صورت می گیرد که این اقدام، عملاً به عنوان یک ابتکار ملی، ما را با روح اقتصاد اسلامی نزدیک تر می سازد.

مقیسه: انحراف استفاده از تسهیلات به صفر می رسد

محمد حسین مقیسه مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، در مراسم رونمایی از صدور ضمانت نامه برای سامانه سککوک، گفت: این نخستین ضمانت نامه ای است که برای این سامانه ملی صادر می شود. به باور ما، سامانه سککوک، می تواند امتیازات موثری برای حمایت از بنگاه ها و صنایع کوچک داشته باشد که مهم ترین آن، ایجاد تسهیلات درست در همان جایی است که می بایست قرار بگیرد. این اتفاق سبب می شود تا به طور بدیهی، بحث انحراف استفاده از تسهیلات به صفر برسد. مقیسه در ادامه تاکید کرد: از امتیازات دیگر سامانه ملی سککوک در قالب برات الکترونیک، تسریع در صدور ضمانت نامه و فرآیندهای انجام است و همین امر باعث می شود تا دغدغه فعالان اقتصادی به حداقل برسد. وی با ابراز امیدواری در خصوص گسترش برات الکترونیک خاطر نشان کرد: ما باید بکوشیم این پلتفرم را تقویت کنیم تا فضای استفاده از برات که سال های سال است در اقتصاد و داد و ستد ایران، به فراموشی سپرده شده است، بار دیگر تقویت شود.

باقری: همه واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی را پوشش می دهیم

فردوس باقری مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت دست اندرکار سامانه ملی سککوک، در این مراسم، گفت: هدف اصلی از عملیاتی کردن این سامانه، ایجاد زیر ساخت تامین مالی در چارچوب زنجیره تامین، بوده است. سککوک سامانه ای است که در قالب برات الکترونیک، هدایت هدفمند منابع در جهت فعال سازی و پایدار سازی امر اشتغال در واحد های صنعتی کوچک و متوسط را به نتیجه می رساند. باقری در ادامه با ابراز امیدواری از اقدامات صورت گرفته در سامانه ملی سککوک، افزود: امیدواریم در ادامه این راه، مسئله کمبود نقدینگی در فضای کسب و کار و اشتغال کشور را نیز، تا حدی پوشش دهیم و در عمل نشان دهیم که منابع کوچک سازمان یافته، چقدر می تواند در به گردش درآمدن چرخ صنعت موثر باشد. وی در خاتمه با اشاره به عملیاتی بودن سامانه ملی سککوک بر بستر وب، گفت: با گسترش روزافزون تعامل با صندوق ضمانتِ سرمایه گذاری صنایع کوچک، نیاز به وجه نقد در زنجیره تولید، بیش از پیش کم می شود. همه برنامه ریزی های عملیاتی ما و صندوق یادشده نیز، همین است که بتوانیم مرحله به مرحله، به همه واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی، این سرویس را ارایه کنیم.

گفتنی است در مراسم رونمایی از صدور نخستین ضمانت نامه صندوق در محل نمایشگاهی سازمان صنایع کوچک، صادق نجفی، معاون وزیر و ریاست سازمان، فرشاد مقیمی، معاون سازمان، محمد حسین مقیسه مدیرعامل صندوق، جمال دامغانیان و فردوس باقری از دست اندرکاران سامانه ملی سککوک و نیز، مدیران عامل شهرک های صنعتی حضور داشتند.

 

منبع
خبرگزاری تسنیم
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن