اخبار سککوک

شتاب چرخ صنعت استان خراسان رضوی همراه با سککوک

با راه اندازی و عملیاتی شدن سامانه کشوری کسب و کار به کسب و کار (سککوک) در استان خراسان رضوی، برات الکترونیک در میان صنعتگران و بازرگانان این استان احیا شد.

این سامانه کشوری که چند روز پیش برای تمامی شعب بانک ملی این استان نیز، راه اندازی شده بود در گام دوم در روز چهارشنبه با حضور مسئولان سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران برای شهرک های صنعتی استان خراسان رضوی فعال شد.
فرشاد کهیاری، مدیر تامین منابع مالی و سرمایه گذاری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در این نشست که در شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی شمال شرق کشور در مشهد برگزار شد، گفت: سامانه کشوری سککوک، سامانه‌ای است که روش‌های جدید تامین مالی را از طریق برات الکترونیکی برای واحدهای صنعتی و تولیدی انجام می‌دهد و روند تولید را آسان می‌کند.
کهیاری با اشاره به شرایط اقتصادی و تاکید بر تعامل و هم افزایی در میان واحدهای تولیدی و صنعتی، افزود: در هر شرایط اقتصادی واحدهای تولیدی باید با یکدیگر ارتباط مستمر داشته باشند و برای بهره وری بیشتر با تعامل و هم افزایی به فضای کسب و کار همدیگر کمک کنند به ویژه در شرایط فعلی که در جنگ اقتصادی و تحریم قرار داریم، واحدهای تولیدی و صنعتی، می بایست در حوزه‌های مختلف در این زمینه نقش اساسی ایفا کنند.
مدیر تامین منابع مالی و سرمایه گذاری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار کرد: خراسان رضوی جزو استان‌های پیشرو در کسب و کارهای نوین است و طرح‌ها و روش‌های جدید به صورت مستمر در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران رصد می‌شود و هر طرحی که بتواند به فضای کسب و کار کمک کند، عملیاتی و اجرا می‌شود.
وی با اشاره به مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی، گفت: واحدهای صنعتی و تولیدی که در روش‌های تامین مالی مشکل دارند از این سامانه استفاده نموده و از مزایای آن بهره مند شوند، زیرا در این صورت ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه‌های مالی واحدها کاهش می‌یابد.
شتاب چرخ صنعت استان همراه با سککوک

مجید علیخواه، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: در راستای انعقاد تفاهم نامه همکاری میان صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و سامانه کشوری کسب و کار به کسب و کار، سامانه سککوک در استان خراسان رضوی آغاز به کار کرد و واحدهای صنعتی استان هم از این پس می‌توانند برای خرید و فروش کالاها و خدمات مورد نیاز از این طریق اقدام کنند.
علیخواه در ادامه افزود: با راه اندازی سامانه سککوک، روند تولید صنعتگران آسان می‌شود و صنعتگران با مراجعه به این سامانه می‌توانند برای تامین مواد اولیه و سایر نیازها اقدامات خود را انجام دهند و مواد اولیه خود را بدون پرداخت نقدی و با ضمانت نامه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک خریداری نمایند.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی با مثبت خواندن این فعالیت در سطح استان، اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه مزبور، صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، ضمانت نامه‌های صادره را با حداکثر مدت اعتبار و با امکان تمدید صادر می‌کند که این برای واحدهای صنعتی و تولیدی بسیار مطلوب است و صنعتگران می‌توانند برای ورود به این سامانه و کسب اطلاعات بیشتر به نشانی www.sakkook.ir مراجعه کنند.
علیخواه همچنین افزود: سامانه کشوری سککوک قابلیت اتصال واحدهای صنعتی به خصوص واحدهای کوچک را به بازارهای خارجی دارد، این سامانه مدیریت زنجیره تامین چرخه تولید را به خوبی انجام می‌دهد و صنعتگران می‌توانند در قالب برات الکترونیکی از آن استفاده نمایند و در یک اکوسیستم فراگیر، ارتباط داخلی و خارجی داشته و فعالیت کنند.
وی اظهار داشت: با حمایت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، فضای کسب و کار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان رضوی رشد مطلوبی داشته و راه اندازی این سامانه نیز برای حمایت و تقویت صنعتگران انجام شده است.
گفتنی است، استان خراسان رضوی ۴۹ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب دارد که ۶ درصد از شهرک‌های صنعتی مصوب کشور را شامل می‌شود و سهم شهرک‌ها و همچنین نواحی صنعتی این استان از واحدهای تولیدی خراسان رضوی ۴۶ درصد است.
سامانه کشوری کسب و کار به کسب و کار (سککوک) سامانه ای است که به منظور تسهیل معاملات اعتباری در داخل و خارج کشور راه‌اندازی شده است.
این سامانه می‌تواند برای تامین مواد اولیه از طریق ایجاد زنجیره تامین، اعتباربخشی به مصرف‌کنندگان برای خرید و فروش محصولات به صورت اعتباری و مدیریت لجستیک استفاده شود.
رویکرد سامانه سککوک در تامین مالی، استفاده از زیرساخت اعتباری است که می‌تواند زمینه خرید بر اساس عقد برات را فراهم کند.
در این سامانه پولی رد و بدل نمی‌شود، بلکه تامین مالی بنگاهها از سه طریق برات الکترونیک، تضمین صندوقهای سرمایه‌گذاری و دیگر صندوقهای ضمانتی (با اسناد اعتباری و تضمین) عملیاتی می‌شود.
بنگاه‌ها از طریق سامانه سککوک با اخذ ضمانتنامه عضو این زنجیره می‌شوند و ظرفیت انجام معامله اعتباری برای آنها به وجود می‌آید. این سامانه شرایطی را فراهم می‌کند تا در شرایط محدودیت‌های مالی بین المللی علیه ایران، به بهبود تعاملات مالی تجار ایران با دیگر کشورها تسهیل شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن