اخبار سککوک

سککوک در خدمت افزایش سرمایه گذاری استانی

درسومین همایش فرصت های سرمایه گذاری استان هرمزگان از سوی مسئولان کشوری تاکید شد: ‏‎سککوک ‏‎در خدمت افزایش سرمایه گذاری استانی

سومین همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری استان هرمزگان ۲۶ و ۲۷ فردین ماه در تالار شهید آوینی بندرعباس برگزار شد. این همایش با محورهای صنعت و معدن، انرژی، حمل و نقل و عمران شهری، شیلات و کشاورزی، گردشگری و مناطق آزاد و با حضور مدیران و فعالان اقتصادی کشور با هدف گسترش، برنامه ریزی و تعامل بین فعالان اقتصادی در کشور صورت گرفت.

‏‎معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه:
‏‎ظرفیت های استان هرمزگان باید معرفی شوند.

‏‎در این همایش غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه با اشاره به فرصت های اقتصادی گسترده از جمله مناطق آزاد، بنادر، شیلات و کشاورزی در این استان، گفت: هرمزگان با داشتن فرصت‌های اقتصادی گسترده از جمله مناطق آزاد، بنادر، شیلات و کشاورزی باید در وضعیت مناسب تری قرار گیرد و سفارت خانه‌ها و کشور‌های متقاضی سرمایه گذاری نیز باید از فرصت‌های اقتصای هرمزگان مطلع شوند.
‏‎معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه در ادامه افزود: بندرعباس یکی از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین بنادر در حوزه خلیج فارس است و کشور‌های همسایه بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند. علی رغم شرایط اقتصادی و تحریم‌ها، باید حضور در کشور‌های منطقه به ویژه عراق را در اولویت قرار دهیم و ایران با قرار گرفتن در همسایگی ۱۵ کشور با جمعیت ۵۰۰ میلیون نفر، بهترین فرصت برای روابط تجاری، سرمایه گذاری و اقتصادی ریشه دار است.

‏‎استاندار و رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان هرمزگان:
‏‎هرمزگان پایتخت اقتصادی کشور است.

‏‎فریدون همتی استاندار و رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری هرمزگان نیز در سومین همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه گذاری هرمزگان، گفت: هرمزگان پایتخت اقتصادی کشور است و با وجود ظرفیت‌های مختلف می‌تواند موتور محرک اقتصاد کشور باشد.
‏‎وی افزود: واقع شدن هرمزگان در کنار تنگه هرمز، وجود سواحل مکران به عنوان دروازه طلایی اتصال به اقتصاد جهانی، ۱۴ جزیره، ۱۷ منطقه نمونه گردشگری، ذخایر بزرگ نفت و گاز و ۶۰۰ کیلومتر خط لوله صلح، یک مزیت نسبی برای تامین انرژی وسرمایه گذاری است.

‏‎مدیرعامل شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن:
‏‎پلتفرم ملی سککوک تسهیل کننده روند تامین مالی

‏‎در پنل تخصصی صنعت، معدن و مناطق ویژه اقتصادی که در حاشیه این همایش برگزار شد نیز، فردوس باقری مدیرعامل شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن و از دست اندرکاران سامانه ملی سککوک، با تشریح و معرفی تکمیلی سامانه کشوری کسب و کار به کسب و کار (سککوک)، گفت: مطالعات بالادستی نهادهای مختلف کشور، نظیر ستاد اقتصاد مقاومتی نشان می دهد که یکی از مهمترین موانع توسعه بنگاه های ما، مسئله تامین مالی است و شفاف سازی عملیات مالی و رویکرد بنگاه های خصوصی و دولتی در نظام بانکی و شبکه بازار سرمایه با مسائلی نظیر مدیریت ریسک مواجه است و همه این مسائل دست به دست هم داده اند تا امروز ما با محدودیت های جدی در امر مبادلات داخلی و خارجی مواجه شویم.
‏‎باقری در ادامه با اشاره به پلتفرم ملی سککوک، افزود: پلتفرم سککوک یا سامانه کشوری کسب و کار به کسب و کار یک پلتفرم ملی است که با مشارکت بانک ملی ایران در حال توسعه است تا این تحولات در ابزارها را پوشش دهد و از مهم ترین مشارکان این پلتفرم سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و سازمان مناطق آزاد کشور هستند که به توسعه این پلتفرم ملی کمک کرده اند تا این محدودیت ها در بازار سرمایه و تولید کشور را رفع و تسهیل کنیم.
‏‎وی با اشاره به سیستم های تامین مالی روز دنیا، گفت: یکی از مهم ترین روش هایی که در دنیا استفاده می شود و در چند سال اخیر بسیار توسعه یافته، بحث فکتورینگ (Factoring) یا تامین مالی اسناد دریافتنی در واقع روشی است که ما به پیمانکار این اجازه را می دهیم که بدون اذن کارفرما بتواند مطالبه خود را در شبکه تامین مالی، تامین کند که این یکی از مهم ترین چالش های بنگاه های ماست که در پلتفرم ملی سککوک، برطرف و تسهیل شده است. از روش های دیگر فکتورینگ معکوس(Reverse Factoring ) است که به تامین کننده کالا یا فروشنده مواد اولیه تضمین می دهیم که مطالبه خود را در سررسید دریافت کند.
‏‎باقری با اشاره به ظرفیت های به روز در پلتفرم ملی سککوک، افزود: یکی دیگر از کارکردهای تعبیه شده در سککوک، موضوعی است که جناب آقای دکتر انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه نیز به آن اشاره کردند، پلتفرم سککوک می تواند به عنوان یکی از بسترهای تهاتر در کشور مورد استفاده قرار گیرد و زیرساختی هم با استفاده از تکنولوژی بلاک چین (Block Chain) یا زنجیره بلاک در آن تعبیه شده است تا به کمک این توکن که ژا نام دارد، بتوانیم به تسهیل امر پرداخت در مبادلات تجاری داخل و خارج از کشور کمک نماییم.
‏‎
‏‎گفتنی است این همایش با حضور ایرج حیدری، معاون اقتصادی استاندار هرمزگان، خلیل قاسمی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان، سید امیر امیری زاد مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت شهرکهای استان هرمزگان، احسان بخرد معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای استان هرمزگان، حمید رضاییان، مدیرعامل مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحلی ایران، حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویره صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و جمعی از مدیران و بازرگانان و صاحبان صنایع و SME ها و با هدف هدف گسترش، برنامه ریزی و تعامل بین فعالان اقتصادی در کشور برگزار شد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن