اخبار سککوک

سامانه سککوک به توسعه صادرات اصفهان کمک می‌کند

مدیرعامل سامانه کشوری کسب‌وکار (سککوک) گفت: سامانه سککوک با توجه به صنعتی بودن اصفهان به توسعه صادرات واحدهای تولیدی آن کمک می‌کند.

سککوک، توسط سازمان صنایع کوچک و نواحی صنعتی ایران در راستای ارتقا و تسهیل تعاملات داخلی و بین‌المللی راه‌اندازی شد و مزیت‌های رقابتی این سامانه، به‌کارگیری و ارائه روش‌های مدرن ارتقای بازار با مدیریت زنجیره تأمین، به‌کارگیری مؤثر الگوهای گردش اعتباری و ارائه روش‌های مدرن تأمین مالی زنجیره تأمین و ارائه روش‌های مدرن مدیریت لجستیک است.

خدمات عمومی این سامانه، ارائه محصولات و خدمات هر عضو از طریق ویترین مجازی اختصاصی، خدمات بازاریابی و ارتقای فروش، خدمات مبتنی بر رایانش ابری، خدمات آموزشی و ارتقای مهارت و خدمات مشاوره‌ای است.

فردوس باقری در گفت‌وگو با ایرنا افزود: اصفهان با بیش از ۹ هزار واحد صنعتی نقش مهمی در صادرات کشور دارد و سامانه سککوک می‌تواند در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم ظالمانه، فرصت‌های بسیاری را برای توسعه صادرات در اختیار این واحدها قرار دهد.

او با بیان اینکه امکان فعالیت واحدهای تولیدی اصفهان در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدمات در سامانه سککوکفراهم شد، اظهار داشت: بانک ملی آمادگی خود را برای تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی این استان در سامانه مذکور اعلام کرده است.

باقری با اشاره به اینکه سامانه سککوک، فرایندهای تولید از تأمین مواد اولیه تا فروش و عرضه را به مانند یک زنجیره به‌هم‌پیوسته، معرفی و از طریق برات، امکان تبادلات مالی آن را فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: این سامانه، زمینه توسعه تجارت الکترونیک به‌ویژه در عرصه منطقه و بین‌الملل و شرایط تحریم‌ها را تسهیل می‌کند.

برات یک سند تجاری است که از طرف طلبکار صادر و برای شخص بدهکار ارسال می‌شود و در صورت تائید آن توسط بدهکار، او متعهد می‌شود در سررسید معین، مبلغی در وجه یا حواله کرد شخص ثالثی پرداخت کند.

او با تاکید بر اینکه سککوک با هدف ارتقای تولیدات داخلی، تولید ناخالص ملی کشور و مدیریت منابع راه‌اندازی شد، گفت: از مهر سال گذشته تاکنون این سامانه در ۲۹ استان معرفی و راه‌اندازی شد و ۶ هزار و ۴۰۰ عضو با ۱۲۰ میلیارد تومان تراکنش مالی دارد.

باقری با بیان اینکه تاکنون چند جلسه معرفی و مذاکره درباره سککوک با مسئولان و فعالان اقتصادی اصفهان برگزار شد، اضافه کرد: این سامانه مزیت‌هایی مانند کاهش هزینه‌ها و زمان تأمین مالی، ابزارهای توسعه بازار، تقویت سرمایه در گردش بنگاه‌ها و تهاتر دارد و موجب انسجام بین واحدهای تولیدی و صنعتی و نظام بانکی می‌شود.

او با بیان اینکه بیشتر بنگاه‌های اقتصادی کشورمان در بن‌بست تأمین سرمایه در گردش قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: اگر این بنگاه‌ها، روش تأمین مالی خود را تغییر دهند و از بانک‌ها در این زمینه مطالبه گری کنند، مشکلات آن‌ها حل می‌شود.

باقری افزود: واحدهای تولیدی و صنعتی می‌توانند با استفاده از سامانه سککوک، نظام بانکی کشور را متقاعد کنند که نظام روش مالی را متحول و از روش‌های سنتی خارج کند.

این کارشناس تاکید کرد: اگر همه چیز در نظام بانکی کشور مانند تضمین‌نامه‌ها وابسته به وسائل سنتی مانند سند مِلکی باشد، صورت مالی بانک‌ها پر از املاک منجمد خواهد بود که هیچ فایده‌ای برای اقتصاد کشور ندارد و بهتر است به جای این روش‌ها، اجازه دهیم که سرمایه در گردش فقط وارد کار تولید شود.

او خاطرنشان کرد: برای تهاتر کالا در فضای بین‌المللی پیشنهادی به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ارائه شد تا موضوع بازگشت ارز صادرکنندگان نیز حل شود که منتظر تاییدیه نهایی آن هستیم.

اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی صنعتی‌ترین استان کشور بشمار می‌آید.

در چهار ماه نخست سال جاری ۲ میلیون و ۴۵۲ هزار تن کالا از اصفهان به خارج کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۳۷ درصد و از لحاظ ارزش ۱۷۵ درصد رشد داشته است.

 

 

منبع
روزنامه اصفهان امروز
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن