اخبار سککوک

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارخانجات ماکارونی مطرح کرد؛ استقبال فعالان صنعت ماکارونی از سامانه سککوک

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران اعلام کرد: یکی از مشکلات همه صنایع کمبود نقدینگی است و اگر سامانه‌هایی مانند سککوک رونق بگیرند، می‌توانند این مشکل و دیگر گره‌های صنعت را باز کنند.

مهدی آثاریان با اشاره به مشکل کمبود نقدینگی در صنعت، اظهار کرد: این مشکل یک کارخانه‌ یا صنعت نیست بلکه این مسائل در همه صنایع وجود دارد. از سوی دیگر تولیدکنندگان با مشکلاتی نظیر کمبود قطعات، واردات تجهیزات و مسئله انتقال ارز مواجه هستند.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات این است که وقتی فصل برداشت و خرید گندم فرا می‌رسد، صنایع ماکارونی باید پول و نقدینگی کافی داشته باشند تا بتوانند این محصول را حداقل به اندازه شش ماه خریداری و ذخیره کنند یا آنکه باید از جایی دیگر و به شیوه دیکری این نیازمندی‌شان را تامین کنند که آن هم مشکلات خاص خود را دارد.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران با اشاره به نقش سامانه سککوک در رفع این موانع گفت: اگر سامانه سککوک بتواند با اتصال تجار به یکدیگر و همچنین تشکیل زنجیره تامین مشکل این صنایع را حل کند، بسیار مفید خواهد بود و قطعا فعالان اقتصادی به ویژه در حوزه صنعتی از این سامانه استقبال می‌کنند.
وی افزود: تامین قطعات یا ماشین‌آلات نیز در این شرایط تحریمی هزینه‌های گزافی را به تولیدکننده تحمیل می‌کند که با کمک سامانه سککوک برای حل چنین مشکلاتی به طور قطع استقبال و حمایت تولیدکنندگان و تجار بیش از پیش خواهد بود.
آثاریان با بیان اینکه با تامین نقدینگی، تولیدکننده‌ها با قدرت و ظرفیت بالاتری می‌توانند تولید کنند، اعلام کرد: شاید در حال حاضر به خاطر اعتباری که در بانک‌ها داریم، کمبودی از نظر نقدینگی نداشته باشیم اما ممکن است در سال آینده به نقدینگی احتیاج داشته باشیم و از سوی دیگر نیز چون باید به اندازه پنج تا شش ماه گندم را در فصل برداشت بخریم و به ماشین آلات و تجیزات هم نیاز داریم، قطعا نقدینگی قطعا یکی از مهمترین مسائل فعالان این حوزه است.
وی همچنین درباره اینکه صنایع ماکارونی سالانه چقدر تولید دارند؟ گفت: سرانه مصرف ماکارونی در کشور شش کیلوگرم است و سالانه حدود ۵۰۰ هزار تن ماکارونی تولید می‌شود اما همچنان در کارخانه‌های این صنعت ظرفیت خالی وجود دارد و با این وجود صادرات هم به کشورهای مختلف داریم اما هنوز فاصله زیادی از نظر صادرات و سرانه مصرف با سایر کشورها داریم چراکه به طور مثال ترکیه سرانه ۱۴ کیلوگرمی و کشورهای اروپایی سرانه حدود ۲۳ کیلوگرمی دارند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن