اخبار سککوک

در نشست بهره برداری از خدمات سامانه ملی تامین مالی در گیلان مطرح شد: سککوک کار واحدهای تولیدی دانش بنیان را سکه می کند

سککوک کار واحدهای تولیدی دانش بنیان را سکه می کند.

نشست آغاز بهره برداری از خدمات سامانه کشوری کسب و کار به کسب و کار (سککوک) در پارک علم و فناوری استان گیلان، به همت شرکت شهرکهای صنعتی این است با نشست های رو در رو با صاحبان صنایع همراه بود، برگزار شد.
در این نشست، اصغر مصاحب معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، با بیان حوزه های فعالیت این معاونت، گفت: در حوزه فعالیت های سازمان صنایع کوچک و متوسط و شهرک های صنعتی، یکی از فعالیت های ما مربوط به مباحث زیرساختی و آماده سازی شهرک های صنعتی برای حضور کسب و کارها و واحدهای تولیدی کوچک و متوسط است. اما بخش دوم فعالیت های سازمان بر می گردد به مباحث توسعه علمی و حمایتی مرتبط با صنایع کوچک و متوسط که بحث تامین مالی، یکی از حوزه هایی است که سازمان صنایع کوچک توجه ویژه ای به آن دارد و بیشترین رویکرد در این حوزه به تسهیل گری مربوط می شود، تا بتوانیم خدمات بهتری را به واحد های تولیدی ارائه دهیم. از این جهت شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن و سامانه کشوری سککوک در این زمینه کمک بسیار خوبی را انجام می دهند و باید از این ظرفیت نهایت استفاده را داشته باشیم.
مصاحب در ادامه با ضرورت تقویت شرکت های دانش بنیان و به روز شدن واحدهای تولیدی، افزود: یکی دیگر از موارد حمایتی ما در سازمان صنایع کوچک و متوسط راه اندازی، تجهیز و دانش بنیان کردن واحدهای تولیدی مستقر در شهرکهای صنعتی است که ۶۰۰ واحد تا این لحظه شناسایی شده که ظرفیت دانش بنیان شدن را دارند و توانسته ایم زمینه دانش بنیان شدن ۲۷۰ واحد را فراهم کنیم و جزو شرکت های دانش بنیان محسوب می شوند.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با اشاره به تفاهم نامه های صورت گرفته این سازمان خبر داد: در ۲ هفته گذشته تفاهم نامه ای با صندوق نوآوری و شکوفایی منعقد شده و این امکان برای حمایت از شرکت های دانش بنیان تولیدی فراهم شده است و رویکردی که در پیش داریم علاوه بر حمایت ویژه از استارت آپ ها، اشاعه مدل های توسعه ای در سراسر کشور است و در این زمینه همکاری بسیار خوبی نیز، با معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری داریم.
بهره برداری از ظرفیت بالای استان گیلان
احمد علی شهیدی مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان در این نشست با اشاره به میزان واحدهای صنعتی فعال، گفت: در شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان در حال حاضر ۳۳ شهرک و ناحیه صنعتی بهره بردار داریم که در حدود ۸۶۰ واحد صنعتی پروانه بهره برداری گرفته اند و در این واحدها بیش از ۱۴ هزار نفر مشغول فعالیت هستند ، ۶۷۰ واحد صنعتی هم داریم که در مراحل مختلف ساخت و ساز هستند و با راه اندازی این تعداد واحد، چیزی بیش از همین مقدار به میزان اشتغال استان افزوده می شود. در جهت توسعه شهرک های صنعتی استان گیلان، در آینده ای نزدیک فعالیت های شهرک صنعتی مرزی آستارا اجرایی خواهد شد که در بحث تجارت برون مرزی و صادرات، تاثیر بسزایی در کل کسب و کارهای استان و واحدهای صنعتی و اصناف خواهد داشت و این فرصت بسیار خوبی هم برای استان و هم در سطح کلان تر برای کشور است.

باید بحران را مدیریت و به فرصت تبدیل کرد
فرهاد دلق پوش رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان نیز در این نشت با اشاره به ظرفیت بالای استان گیلان و استفاده بهینه از این ظرفیت، گفت: برای ایجاد کسب و کارهای پایدار و ثبات اشتغال، می بایست تمام مقدمات، زمینه ها، سیاست ها، برنامه ها و ابزارها را در کنار هم قرار دهیم. اما از همه اینها مهمتر مدیرانی هستند که واحدهای تولیدی را اداره می کنند و سرمایه اصلی تولید به شمار می آیند. استان گیلان ظرفیت بسیار خوبی را دارد و ما از این ظرفیت باید کمال استفاده و بهره برداری را داشته باشیم. بی شک مشکلات فراوانی در واحدهای تولیدی سراسر کشور وجود دارد اما مدیران ما باید بتوانند این بحران را مدیریت کنند و از هر بحرانی یک فرصت را ایجاد کنند.
دلق پوش با اشاره به منابع موجود، افزود: ما منابع بسیار خوبی را در سال ۹۸ داریم و این منابع در حوزه رونق تولید در حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان است و اولویت ما در اختصاص این منابع، سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است و پرداخت آن هم ۲ ساله است، امیدواریم با توجه به سال رونق تولید این بازپرداخت را به ۳ سال افزایش دهیم، این امر فرصت بسیار خوبی برای تهیه مواد اولیه واحدهای صنعتی ماست که می شود بهترین استفاده را کرد.

ارتقا و تسهیل تعاملات واحدهای صنعتی با سامانه سککوک
علی باستی رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان نیز در ادامه این نشست ضمن تقدیر از راه اندازی سامانه کشوری سککوک گفت: پارک علم و فناوری گیلان آمادگی ارایه خدمات به شرکت های مستقر در شهرکهای صنعتی را دارد و از تمامی مجموعه های علمی کشور دعوت می کنم که از خدمات ارایه شده در پارک علم و فناوری استفاده کنند. سامانه ملی سککوک نیز این چشم انداز امیدوارکننده را برای ارتقا و تسهیل تعاملات داخلی و بین المللی را ترسیم می کند و نقش بسیار مثبتی را ایفا می کند.
در ادامه این نشست فردوس باقری مدیر عامل شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن و از دست اندرکاران سامانه کشوری سککوک به معرفی تکمیلی این سامانه و ظرفیت های موجود در این پلتفرم پرداختند و در خاتمه به سوالات و ابهامات حاضران در این جلسه پاسخ داد.
گفتنی است در پایان این نشست اصغر مصاحب معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، طهمورث لاهوتی مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، فرشاد کهیاری مدیر تامین مالی و سرمایه گذاری سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، احمد علی شهیدی مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان، محمد حسن واحدی معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی استان گیلان، فردوس باقری مدیر عامل شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن، رضا بهبودی و محسن ناصرالملکی از دست اندرکاران سامانه کشوری سککوک در شهرک صنعتی سفیدرود رشت، مجتمع کارگاهی سپیدرود و شهرک صنعتی شماره ۱ منطقه آزاد انزلی از واحدهای تولیدی و صنعتی همچون شرکت ایمن پوشش خزر، مجموعه کاوش پلاس موتور، شرکت توان تن خزر، شرکت سپهر پلاست، شرکت دانش بنیان تولیدی بهین تحلیلگر، شرکت سرزمین سبز، تجارت بین الملل خرد اندیشان و شرکت تولید مصنوعات فلزی هفت الماس بازدید به عمل آورده و با مدیران این شرکت ها مذاکراتی داشتند و سامانه کشوری سککوک را به صورت حضوری نیز معرفی نمودند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن