اخبار سککوک

اجرای سامانه سککوک مشکلات بسیاری را حل می‌کند

قائم مقام دبیر کل خانه کشاورز اعلام کرد که سامانه‌های نوینی مانند سککوک می‌تواند در صورت اجرایی شدن، بسیاری از مشکلات تجار ایرانی را در شرایط کنونی حل کند.

عنایت الله بیابانی اظهارکرد: مشکلات برای واردات محصولات کشاورزی و نهاده‌های تولید این بخش و حتی صادرات در این بخش زیربنایی پس از تحریم‌ها بیشتر و بیشتر شده و این در حالی است که کیفیت تولید محصولات کشاورزی با استفاده از دانش روز دنیا روز به روز در حال بهبود و ارتقاء است.

وی افزود: به خاطر تحریم‌های ظالمانه و ناعادلانه آمریکا و بسته شدن جریان‌های مالی، صادرات محصولات کشاورزی با مشکل روبه رو شده است و تجار در حال حاضر با مسائل و مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می‌کنند که اگر این معضلات نبود، ایران با پتاسیل‌های طبیعی و ژئوپولیتیکی می‌توانست در حوزه کشورهای همسایه بزرگ‌ترین صادرکننده باشد که البته نیازمند امکانات و زیرساخت‌های لازم است.

قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز با بیان اینکه بخش کشاورزی در کشور با ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند یکی از مزیت‌های نسبی به ویژه در زمینه صادرات غیرنفتی باشد، ادامه داد: منابع ارزی کشور محدود است و به خاطر تحریم‌ها، سیستم بسته‌بندی برای میوه‌های خوب و با کیفیت را هم نداریم. از سوی دیگر نبود روابط سیاسی مناسب با کشورهای مختلف هم ما را با مشکلات بیشتری روبه رو کرده است و هماهنگی‌های لازم نیز برای جذب کشورها وجود ندارد.

بیابانی درباره وضعیت تولید و تجارت در بخش‌های مختلف کشاورزی عنوان کرد: شانس‌های زیادی را در بخش‌های مختلف کشاورزی از دست داده‌ایم و امیدواریم وضعیت بهتر شود تا بتوان تولیدات در این حوزه را که بیش از ۴.۵ میلیون نفر بهره‌بردار را به صورت مستقیم با خود درگیر کرده است، صادر کرد.

وی اضافه کرد: ایران در حوزه ۱۱ محصول کشاورزی می‌تواند حرف اول را در دنیا بزند و با این شرایط و پتانسیل ها باید درآمد بیشتری از محل صادرات محصولات کشاورزی به دست می‌آوردیم اما مسایل سیاسی و تحریم‌ها، صادرات را مشکل روبه‌رو کرده است.

قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز با اشاره به سامانه‌هایی مانند سامانه سککوک گفت: عوامل اجرایی این سامانه باید برای آشنایی بیشتر تجار با سامانه سککوک اطلاع‌رسانی بیشتری در راستای شفاف‌سازی و اعتماد‌سازی انجام دهند و وارد مرحله اجرایی شوند.

بیابانی گفت: طرح‌هایی مانند سامانه سککوک اگر اجرایی شود و بتواند مشکلات ناشی از تحریم را برای تجار بخش‌های مختلف از جمله صادرکنندگان و واردکننندگان بخش کشاورزی برطرف کند، می‌تواند مفید باشد، چراکه با استفاده از کشورهایی که هنوز با ما رابطه خوبی دارند، می‌توان فرصت‌های بیشتری خلق کرد.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن